Národná správa Eurobarometra

Spokojnosť so životom

Väčšina obyvateľov Slovenska (85%) je celkovo spokojná so životom, ktorý vedú. Nespokojnosť vyjadrilo 15% opýtaných. Podiel spokojných a nespokojných obyvateľov je rovnaký ako na jar 2024. Priemer v EÚ27 je 86% spokojných a 14% nespokojných obyvateľov.

Aktuálne problémy Slovenska

Za jeden z dvoch najväčších problémov Slovenska obyvatelia krajiny najčastejšie považujú rastúce ceny, infláciu a náklady na život (47%). Na druhom mieste skončila ekonomická situácia na Slovensku (26%), na treťom mieste sa umiestnil štátny dlh (18%) a na štvrtom zdravie (17%). Oproti prieskumu z jari 2024 narástlo z uvedených problémov zdravie (+6 percentuálnych bodov).

Aktuálne problémy EÚ

Jedným z dvoch najzásadnejších problémov, ktorým dnes čelí EÚ, je podľa obyvateľov Slovenska vojna na Ukrajine (49%). Na druhom mieste skončila medzinárodná situácia a na treťom mieste sa umiestnil stav verejných financií členských štátov EÚ (20%). Oproti prieskumu z jari 2024 stúpol na Slovensku podiel respondentov, ktorí vojnu na Ukrajine vnímajú ako jeden z najzávažnejších problémov (+7 percentuálnych bodov). Závažnosť tohto problému vnímame na Slovensku naliehavejšie ako je priemer štátov EÚ27 (31%).

Dôvera a vnímanie EÚ

EÚ celkovo dôveruje 53% obyvateľov, čo je mierne viac ako na jar 2024 (+2 percentuálne body). Naopak EÚ aktuálne nedôveruje 40% obyvateľov. Dve pätiny (40%) obyvateľov Slovenska majú pozitívny dojem z EÚ (-2 percentuálne body oproti jari 2024), neutrálny dojem majú taktiež dve pätiny (+6 percentuálnych bodov oproti jari) a negatívny dojem má pätina obyvateľov (-2 percentuálne body oproti jari).

Dôvera v médiá

Takmer tri štvrtiny (72%) obyvateľov Slovenska si myslia, že slovenské médiá poskytujú dôveryhodné informácie. Je to výrazne viac ako na jar 2024 (+18 percentuálnych bodov). Opačný názor má 26% opýtaných (-15 percentuálnych bodov oproti jari). Priemer v krajinách EÚ27 je 69% dôverujúcich ich národným médiám a 28% nedôverujúcich.

Spokojnosť s tým, ako funguje demokracia v našej krajine

Väčšina obyvateľov (62%) je nespokojná s tým, ako funguje demokracia na Slovensku. Oproti jari 2024 je to nárast o 9 percentuálnych bodov. V porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ patríme k jednej z najnespokojnejších krajín s tým ako funguje demokracia. Vyšší podiel nespokojných obyvateľov je len na Cypre (67%) a v Grécku (71%).

Spätosť s miestom bydliska, krajinou a EÚ

9 z 10 obyvateľov Slovenska sa cíti byť celkovo spätí so Slovenskom (92%), ako aj mestom alebo dedinou, kde žijú (90%). Spätosť s EÚ deklarovali dve tretiny obyvateľov Slovenska (68%).

Dôvera v národné a EÚ inštitúcie

Národnej rade SR dôveruje 32% obyvateľov Slovenska (-6 percentuálnych bodov oproti jari 2024). Vláde SR dôveruje 31% obyvateľov (- 9 percentuálnych bodov). Európskemu parlamentu dôveruje 52% obyvateľov Slovenska (+1 percentuálny bod oproti jari 2024). Európskej komisii dôveruje rovnako 52% obyvateľov (+3 percentuálne body).

Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku