EÚ na olympijských hrách v Paríži 2024

Olympijské hry sú založené na hodnotách ako rovnosť, inkluzívnosť a fair play — hodnoty, ktoré zdieľa aj Európska únia.

Pohyb je každodennou súčasťou nášho života – či už sa vyberieme na bicykli do práce alebo si ideme zaplávať. Sledujeme ho a tešíme sa z neho naživo alebo v televízii. Šport je všade okolo nás a predstavuje neoddeliteľnú súčasť života miliónov Európanov. To platí dvojnásobne toto leto, keď sa v Paríži koná najväčšie športové podujatie na svete – olympijské hry 2024, ktorých otvárací ceremoniál sa včera vysielal na celom svete.

EÚ bola po prvýkrát prominentne prezentovaná na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži 2024 prostredníctvom tanečného predstavenia na plávajúcom pódiu s mottom Európskej únie „Zjednotení v rozmanitosti“. Tanečníci, ktorí v rytme európskej tanečnej hudby tancovali na lodi, boli symbolom mládeže, ducha otvorenosti a dynamiky EÚ.

Pre EÚ to bola jedinečná príležitosť predstaviť svoje hodnoty, ako sú mier, jednota a solidarita, ktoré svedčia o tom, že v rozmanitosti spočíva sila a že tímový duch je kľúčom k úspechu, a dať ich do súvisu s hodnotami olympijských hier v Paríži 2024.

Olympijské hry sú takisto príležitosťou na zdôraznenie významu slobody pohybu a štúdia v EÚ, najmä pre mladých ľudí, ako aj politík a činností EÚ súvisiacich s podporou športu a mládeže.

Spustili sme aj webovú stránku Tím Európa 2024 s európskym počítadlom medailí získaných na olympijských a paralympijských hrách, kde budete môcť sledovať a oslavovať úspechy športovcov z EÚ.

Čo EÚ podniká na podporu športu?

Šport by mal byť prístupný pre všetkých. EÚ ho preto propaguje prostredníctvom svojho programu Erasmus+ a zároveň presadzuje dialóg, podporu a účasť vo všetkých oblastiach politiky týkajúcich sa športu. Organizuje aj Európsky týždeň športu, ktorý sa koná každý rok od 23. do 30. septembra. Ide o iniciatívu, ktorá vyzdvihuje prínosy športu a pohybovej aktivity v celej Európe na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni.

Sprístupnenie športu pre všetkých znamená aj posilnenie pocitu sociálneho začlenenia a integrácie. Komisia preto organizáciám, ktoré využívajú silu športu na zlepšenie sociálneho začlenenia znevýhodnených skupín, každoročne udeľuje športové ocenenia EÚ #BeInclusive. Spolupracuje aj so všetkými krajinami EÚ a národnými športovými organizáciami s cieľom zvýšiť informovanosť o význame rodovej rovnosti v športe.

Šport, najmä ten súťažný a profesionálny, by mal byť aj spravodlivý. EÚ chráni bezúhonnosť v športe bojom proti dopingu a na ten účel koordinuje výmenu informácií s medzinárodnými partnermi. Pokiaľ ide o ovplyvňovanie výsledkov zápasov, Komisia zohráva aktívnu úlohu v rámci širšieho úsilia o zabezpečenie toho, aby bol súťažný šport spravodlivý.

Prostredníctvom tohto úsilia o dosiahnutie spravodlivejšieho, inkluzívnejšieho a prístupnejšieho športu pomáha EÚ napĺňať svoje základné hodnoty mieru, jednoty, solidarity a rozmanitosti. A tak by to malo byť. Šport totiž zohráva kľúčovú úlohu, nielen pokiaľ ide o zdravie a dobrú kondíciu jednotlivcov, ale aj pri formovaní našej širšej európskej spoločnosti.

Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku